Leif Bruun, Tlf. 31 64 49 00
Storegårdsvej 48, 7100 Vejle
leifbr@leifbr.dk
www.leifbr.dk


 
   

Forside

 

  

  

Projekt 1990

- et resultat af psykisk udvikling

Projekt 1990 er et resultat af en kendt personligheds bestræbelser på at beskrive min psykiske udvikling. Den har jeg ellers selv beskrevet til hudløshed, men når en neutral person gør det - set udefra, kommer der godt nok nye perspektiver på.

Allerede fra starten viste det sig, at min bog Det menneskelige væsen blev omdrejningspunktet for hele projektet. I første omgang endte det op med En læsers beretning, hvorfor det vil være formålstjenligt, at begynde der:

Intro til En læsers beretning 
! 2003 skrev jeg 1. udgaven af Det menneskelige væsen. Senere er den blevet udgivet, så den kan købes i boghandlen, lånes på biblioteket og hentes gratis fra min hjemmeside. I hele perioden har jeg gjort alt, hvad jeg formåede for at få andre til at interessere sig for den. Det er ikke lykkedes. Efterhånden havde jeg accepteret, at den skulle følge mig i graven.

Så skete der noget, jeg aldrig havde forestillet mig. Jeg kom tilfældigvis i kontakt med en kendt personlighed, som jeg kalder Robert (han afslører selv sit rigtige navn senere). Lige så tilfældigt fik jeg drejet samtalen med Robert ind på Dmv, som til min store overraskelse vækkede hans interesse.

 

Han ville gerne læse Dmv og vendte snart efter tilbage - endnu mere begejstret, end jeg havde turdet håbe på. Jeg kunne slet ikke være i min krop. Jeg sad med våde øjne, røde kinder og tog imod. I 25 år havde jeg levet alene med Dmv. Pludselig var der en personlighed, som ikke bare havde læst Dmv, han ville forstå den.

 

Så Robert var slet ikke færdig, han ville forstå Dmv helt fra grunden. Det kan nok være, jeg kom ind i min krop igen, og så gik vi ellers i gang. I de næste 4 måneder var vi nærmest dagligt i kontakt og mange gange i timevis. Afsnit for afsnit gik vi frem. Læste det hver især, Robert stillede spørgsmål, og jeg svarede, så godt jeg kunne. Da vi havde været hele bogen igennem, erklærede Robert, at nu var grundlaget på plads.

 

Derefter tilbød Robert at være korrekturlæser og redaktør. Så nu var det mig, der kom under uddannelse. Robert havde allerede markeret, hvor der var slå- og skrivefejl, og kom med forslag til, hvordan Dmv kunne blive mere læsevenlig. Afsnit for afsnit var vi igen igennem Dmv.

 

Afslutningsvis skrev Robert sin egen artikel. Det blev som sagt til:

 

 En læsers beretning
 

 

Projekt 1990

Herefter tog vi fat på det, som Robert opfattede som sit egentlige projekt, og jeg fandt ud af, at min nye kammerat var langt mere omhyggelig og videnskabsorienteret, end jeg havde forestillet mig. Det blev som sagt til:

 

Projekt 1990